2026

Pietna spomienka na obete


Pred katedrálou Ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených bezpečnostných zborov sv. Šebastiána v Rači, sa uskutočnila pietna spomienka na príslušníkov, ktorí položili svoje životy v službe vlasti a pri záchrane životov občanov Slovenskej republiky. Pri pamätníku obetiam, ktorí bol slávnostne odhalený v roku 2023 si pamiatku 198 vojakov, hasičov, policajtov, záchranárov, príslušníkov justičnej stráže i civilných zamestnancov týchto rezortov, ktorí zomreli počas svojej aktívnej služby od roku 1993, uctili položením vencov a kytíc predstavitelia Ministerstva obrany SR, Gnerálneho štábu OSSR a organizácií v Asociácie vojenských občianskych združení. Duchovné slová prítomným predniesli Ordinár OS a OZ Mons. biskup Pavol Šajgalík a Generálny duchovný Ústredia ekumenickej a pastoračnej služby plk. Viktor Szabó. Pietne podujatie sa uskutočnilo z iniciatívy predsedu Klubu generálov Slovenskej republiky generálporučíka Petra Vojteka a organizácie motorkárov Despatch Riders – Vojenské motospojky, ktorí stáli pri zrode tohto pamätníka. Práve v tento deň zahájili pred katedrálou i svoju ďalšiu vojensko historickú jazdu po pamätných miestach 2. sv. vojny v Európe. Mons. Šajgalík posvätil motocykle jazdcov a zaželal im šťastné cesty a šťastný návrat domov. UN VETERSAN SLOVAKIA zastupovali na pietnom akte plk. Štefan Jangl, kpt. Milan Galgóci a pplk. Bernard Roštecký. Naše združenie na spanilej jazde reprezentuje náš čestný prezident generálmajor Ondřej Novosad. Pripájame sa k želaniu Mons. Šajgalíka a želáme jemu aj všetkým členom výpravy šťastné cesty.