2026

20 rokov Klubu generálov SR

Dňa 30. apríla sa v Dome armády v Trenčíne uskutočnilo slávnostné zhromaždenie pri príležitosti 20. výročia založenia občianskeho združenia Klub generálov Slovenskej republiky. Klub vznikol v roku 2006 a iniciátormi jeho založenia boli štyria slovenský generáli Július Humaj, Ľubomír Bulík, Svetozár Naďovič a Jaroslav Kuča. Klub generálov sa od svojho začiatku zameral na spoluprácu s ministerstvom obrany, ozbrojenými silami a jeho základným poslaním bola činnosť v prospech vojakov v sociálnej, zdravotnej oblasti i pomoc ozbrojeným silám v riešení praktických úloh vo výcviku i príprave na obranu vlasti. Rovnako v centre ich záujmu bola aj posilnenie povedomia verejnosti o službe našich vojakov a rozširovanie vedomostí o pôsobení slovenských vojakov zahraničí, v minulosti i v súčasnosti v rámci mierových misií i misií v krízovom manažmente a pomoci obyvateľstvu na Slovensku. Počas dvadsiatich rokov svojej existencie členovia klubu uskutočnili takmer tisíc podujatí. Realizovali vybudovanie pamätníkov na našich vojakov doma i v zahraničí, uskutočnili vojensko – historické cesty na pamätné miesta pôsobenia slovenských vojakov, obnovili vojenské cintoríny a zúčastnili sa pietnych spomienkových akcií na pamätných miestach, akými sú napríklad Dukla, Liptovský Mikuláš, Ovruč, Biela Cerkev, osobitnú pozornosť venovali generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, Slovenskému národnému povstaniu i osudom generálov v našej histórii.

Na slávnostné zhromaždenie zavítal prezident Slovenskej republiky a hlavný veliteľ našich ozbrojených síl Peter Pelegrini, ktorý v svojom príhovore pozdravil prítomných generálov- členov klubu, zišlo sa ich takmer sedemdesiat, a zaželal Klubu ešte veľa úspechov v ich spoločensky prospešnej práci. Generálov pozdravil i končiaci náčelník Generálneho štábu generál Daniel Zmeko, zdôraznil, že je pre neho cťou byť členom tohto združenia.

Predseda Klubu generálov, bývalý náčelník Generálneho štábu, generálporučík Peter Vojtek, v krátkosti priblížil v prejave históriu Klubu i aktuálne úlohy, ktoré pred ním stoja. Vyzdvihol, že Klub generálov pevne stojí na svojich princípoch nestraníckosti a spolupráce. Privítal v tomto kontexte i prítomných predstaviteľov organizácií AVOZ – Asociácii vojenských občianskych združení. O.z.UN VETERAN SLOVAKIA reprezentoval jeho prezident plk. v.v. Štefan Jangl, ktorý vysoko hodnotil úroveň veľmi dobrej spolupráce práve s Klubom generálov. Na zhromaždení boli prítomný aj členovia UNVS pplk. v.v. Bernard Roštecký, Marie Roštecká a Bernard Roštecký ml.

Pri príležitosti 20. výročia vydal Klub generálov aj pamätnú knihu, ktorá mapuje činnosť Klubu počas celej existencie. V spoluautorstve s generálmi Vojtekom, Gaplovským a Mečárom sa na jej zostavení redakčne podielal aj náš člen pplk. v.v. Bernard Roštecký. Na stretnutí mu bol udelený Strieborný kríž generála Wiesta. Plk. Jangl po viacerých priateľských rozhovoroch s generálmi vyjadril presvedčenie, že naša spolupráca s klubom generálov bude i naďalej ústretová a vzájomne prospešná.