2015

Rakúski mierotvorci

Rakúski mierotvorcovia na SVK

Rakúski mierotvorcovia opäť na Slovensku na návšteve v Trenčíne

Veliteľ pozemných síl brigádny generál Ondřej Novosad sa v piatok 29. mája 2015 stretol s predstaviteľmi občianskeho združenia UN Veterán Slovakia a s predstaviteľmi Asociácie rakúskych modrých baretov.

Pracovné stretnutie sa konalo na pôde Veliteľstva pozemných síl v Trenčíne, kde brigádny generál Ondřej Novosad za prítomnosti hlavných predstaviteľov veliteľstva prijal obe delegácie. Slovenskú asociáciu veteránov zastupoval plukovník (v.v) Štefan Jangl – prezident UN Veteran Slovakia a za rakúsku stranu rokoval generál (v.v.)  Günther Greindl  –  prezident asociácie rakúskych modrých baretov.

Počas stretnutia boli delegácie oboznámené s históriou pôsobenia OS SR  v zahraničných operáciách ako aj o účasti pozemných síl v mierových operáciách. Taktiež rakúsky generál Greindl prítomným predstavil cieľ, štruktúru a poslanie ich asociácie. Spoločné stretnutie pokračovalo rokovaním o možnom rozvoji aktivít vzájomnej spolupráce a o propagácii mierových misií v Európe. Na záver oficiálnych rozhovorov obe delegácie podpísali dohodu o spolupráci.

Po skončení spoločného rokovania, delegáciu prijal aj primátor mesta Trenčín Richard Rybníček. Následne sa rakúsky prezident asociácie rakúskych mierotvorcov generál v.v. Greindl spolu s ostatnými presunul na Trenčiansky hrad, kde boli oboznámení s históriou hradu a mesta Trenčín.

Generál v.v. Günther Greindl pôsobí v súčasnosti v pozícii prezidenta asociácie rakúskych mierotvorcov, s viac ako 1700 členmi. Počas aktívnej vojenskej služby pôsobil takmer vo všetkých mierových misiách pod hlavičkou OSN, v ktorých sa angažovali rakúske ozbrojené sily. Z najvýznamnejších treba spomenúť pozície veliteľ UNDOF v roku 1979, alebo ako veliteľ misie UNFICYP v roku 1981, či Osobitný splnomocnenec GT OSN v misii UNPROFOR v r.1994.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *