Pietny akt v Seredi – pripomenuli sme si 106. výročie ukončenia prvej svetovej vojny
Tento rok si pripomíname 106. výročie ukončenia prvej svetovej vojny. Významný dátum 11. novembra, kedy bolo v roku 1918 vo francúzskom Compiégne presne o 11. hodine podpísané prímerie, sa stal aj Dňom vojnových veteránov. Tento deň, nazývaný vo svete aj „Dňom červených makov,“ nám každoročne pripomína obete a hrôzy vojny, ako aj odvahu tých, ktorí bojovali. Symbol červeného maku, nosený na znak úcty, sa spája s básňou podplukovníka Johna McCraea „Na flámskych poliach,“ kde opísal, ako medzi hrobmi padlých vojakov rástli „divoké maky, tam medzi krížmi, rada za radou.“
Vo svete je zvykom, že 11. novembra o 11:11 hodine zaznejú zvony na pamiatku všetkých obetí vojen. Táto symbolika má korene v Taliansku, v meste Rovereto, kde bol v roku 1925 z liatej ocele vojnových zbraní a nábojníc vytvorený ZVON MIERU, vážiaci 22 ton. Jeho monumentálne piliere postavili z finančných darov 114 štátov a zástavy týchto krajín sa tu týčia na znak jednoty v mierovom odkaze. Aj slovenské mestá, vrátane Serede, sa pravidelne pripájajú k tejto symbolike, keď sa presne o 11:11 rozozvučia zvony na počesť padlých hrdinov.
Každý rok UN Veteran Slovakia v spolupráci so Zväzom vojakov SR – klub Sereď a mestom Sereď organizuje pietnu spomienku pri Pamätníku prvej svetovej vojny , kde prítomní položením vencov vzdávajú úctu obetiam vojnových konfliktov. Poctu padlým hrdinom tento rok vzdali predstavitelia Zväzu vojakov SR pod vedením Ondreja Urbana, UN Veteran Slovakia pod vedením Štefana Jangla, primátor mesta Sereď Ondrej Kurbel, zástupkyňa primátora Mária Fačkovcová, zástupcovia poslaneckého zboru, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, členovia Denného centra pre seniorov a seredskí skauti. UN Veteran Slovakia všetkých zúčastnených pietneho aktu dekoroval odznakmi červených makov.
Foto:Mária Tóthová,Text:Štefan Jangl
11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte bolo podpísané prímerie v Compiégne vo Francúzsku, ktoré ukončilo viac ako štyri roky trvajúcu 1. Svetovú vojnu. Vojnové hrôzy zostali tak hlboko vryté do podvedomia ľudí, že bezprostredne po jej skončení bol 11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov. V tento deň si pripomíname hrdinstvo tých, ktorí padli na bojiskách svetových vojen za slobodu a mier. V rôznych krajinách sveta je tento deň známy aj ako Remebrance day, Poppy day, Veterans day, Jour de L´Armistice. Toľko z textu pohľadnice so symbolom červeného maku, ktorú pre slovenských vojnových veteránov pripravilo Oddelenie vojnových veteránov Ministerstva obrany SR.
Naše združenie UN VETERAN SLOVAKIA si od svojho vzniku každoročne tento deň pripomína na pietnych aktoch a jeho členovia vyjadrujú úctu padlým na pamätných miestach. V pondelok, keď sme si pripomínali 106. výročie ukončenia Veľkej vojny sme sa zúčastnili spomienkových a pietnych aktov Bratislave. Vence sme položili v petržalských Kopčanoch na cintoríne vojakov, ktorí padli v 1. svetovej vojne i pri pamätníku vojakov západného odboja v 2. svetovej vojne na Šafárikovom námestí. Bolo pre nás cťou, že vo svojich prejavoch aj najvyšší predstavitelia štátu, poverený predseda Národnej rady SR Peter Žiga a podpredseda Vlády SR a minister obrany Róbert Kaliňák osobne privítali i nás novodobých vojnových veteránov, príslušníkov mierových misií a operácií krízového manažmentu. Vo svojich príhovoroch nám vyslovili uznanie za našu službu v prospech mierového riešenia vojnových konfliktov v mnohých krajinách sveta. Na pietnom zhromaždení pri pamätníku západného odboja novodobým veteránom vyjadril podporu a sympatie i veľvyslanec Veľkej Británie Nigel Baker. Na záver pietneho aktu na Šafárikovom námestí vyznamenal štátny tajomník ministerstva obrany Martin Vojtašovič jedenásť členov UNVS pamätnou medailou k 80. výročiu Slovenského národného povstania a ukončenia 2. svetovej vojny.
Foto:Ivan Kvačkaj,Text:Bernard Roštecký
Pietny akt Kopčany
Pietny akt na Šafárikovom námestí pri pamätníku vojakov západného odboja v 2.svetovej vojne
Foto:Ivan Kvačkaj