2022

Oslavy 78.výročia SNP v Banskej Bystrici

Na spomienkovom zhromaždení v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici dňa 29. augusta vojnoví veteráni združení v UN-VETERAN SLOVAKIA položili veniec ku hrobu neznámeho vojaka v rámci celoštátnych osláv 78. výročia SNP. Na pietnom akte a oslavách naše zrušenie zastupoval člen výkonného výboru pplk.v.v. Jaroslav Valko.

 Mimoriadny význam Slovenského národného povstania pripomenuli vo svojich príhovoroch.

Prezidentka SR Zuzana Čapútová: Výročie SNP je podľa nej okrem iného príležitosťou pripomenúť si, aký ťažký je zápas za znovunadobudnutie stratenej slobody. “Je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sme ho už nemuseli podstúpiť,” zdôraznila hlava štátu. SNP podľa nej nesie odkaz, že pre väčšinu Slovákov bolo neprijateľné žiť v režime, ktorý stál na nadradenosti jedných nad druhými a na potláčaní ľudských práv.  

Predseda parlamentu Boris Kollár: Slovensko musí zostať verné svojim antifašistickým a povstaleckým tradíciám. Je na nich postavený vývin slovenského národa od roku 1944. Vyhlásil to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v príhovore na oslavách 78. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. “Ak chceme upevňovať slovenskú štátnosť v dnešnej Slovenskej republike, musíme sa hlásiť k odkazu Slovenského národného povstania. Slovenské národné povstanie je živá tradícia nášho národa, a tak by to aj malo zostať,” skonštatoval.

Premiér Eduard Heger:  V súčasnosti je podľa neho treba zabojovať o to, aby fašizmus už nikdy nemal priestor v spoločnosti. Vyzdvihol tiež hrdinstvo účastníkov SNP. “Nesme každý deň odkaz SNP a premieňajme Slovensko na krajinu odvahy, spolupráce a prosperity rovnako, ako to robili účastníci Slovenského národného povstania,” skonštatoval premiér. Premiér ocenil odvahu a hrdinstvo účastníkov SNP. Poukázal, že sa postavili zlu, ktoré ničilo celý svet, potupovalo ľudskú dôstojnosť a bralo ľuďom slobodu. Slovensko sa vďaka nim ocitlo na “správnej strane dejín”.

Účastník Povstania Vladimír Strmeň: Podčiarkol, že hodnoty, za ktoré vtedy bojovali sú aktuálne aj dnes a sú základom demokratickej spoločnosti. Apeloval na politikov, aby urobili všetko pre ochranu mieru. „

pplk.v.v. Jaroslav Valko v neformálnych diskusiách zdôraznil paralelu významu SNP aj v súvislosti s pôsobením súčasných slovenských vojakov v mierových misiách OSN a misiách krízového manažmentu. Rovnako ako slovenskí povstalci, spolu so spolubojovníkmi z mnohých krajín Európy, bojovali za slobodu a demokraciu proti fašizmu, aj v dnešnej dobe vo svete svojou službou mieru bojujú proti zlu, ktoré prinášajú vojnové konflikty.